Kaip patikrinti akumuliatorių?

Akumuliatorius yra vienas svarbiausių automobilio komponentų, ypatingai kai moderniuose automobiliuose jokios sistemos negali veikti be elektros energijos. Vieniems naujas akumuliatorius puikiai tarnauja 5-6 metus, o kiti automobilio nebeužveda vos po poros metų nuo akumuliatoriaus pirkimo.

Kodėl taip nutinka, kaip patikrinti akumuliatorių ar jis geras ir ką daryti, kad jis tarnautų ilgiau? Turime atsakymus į visus šiuos klausimus.

Problematiško akumuliatoriaus simptomai

Nusilpęs akumuliatorius įprastai nebegali palaikyti reikiamos įkrovos ir nebesuteikia gamintojo nurodytos startinės srovės. Savaime suprantama, kad tokios problemos paveikia automobilio veikimą, tačiau, kokie požymiai pasirodo pirmiausiai?

Sunkiai užsivedantis variklis

Vienas pagrindinių ženklų, kad reikia keisti automobilio akumuliatorių, yra sunkiai užsivedantis variklis. Variklio pasukimui reikia didelės jėgos, nes kompresija, įvairūs papildomi komponentai bei dalių svoris sudaro didelį pasipriešinimą.

Tačiau, nemaišykite variklio problemų su akumuliatoriaus nusilpimu. Jeigu variklis vedimo metu sukasi greitai, tai turbūt akumuliatorius geras ir problemos reikia ieškoti kitur. Kai akumuliatorius netiekia pakankamai energijos, variklis sukasi žymiai lėčiau ir netrukus gali visai sustoti.

Jeigu nesate tikri, ar automobilis sunkiai vedasi būtent dėl akumuliatoriaus – pabandykite pirmiau jį įkrauti arba naudoti laidus, liaudiškai vadinamus „krokodilais“. Jeigu tai padės – greičiausiai reikia keisti akumuliatorių.

Prigęstantis apšvietimas

Akumuliatorius veikia kaip energijos rezervas, o energiją gamina generatorius. Jeigu visa elektros sistema būtų prijungta tik prie generatoriaus, tai valytuvų, muzikos grotuvo, šildomų sėdynių ir kitų elektros prietaisų įjungimas prigesintų šviesas. Jeigu akumuliatorius nebeatlieka savo darbo tinkamai, prietaisų skydelio lemputės turėtų stipriai prigesti vedant variklį arba įjungiant papildomus prietaisus.

Išorės pažeidimai

Akumuliatorius jokiu būdu negali būti sulaužytas ar kitaip apgadintas, todėl patikrinkite jo būklę. Jeigu korpusas yra skilęs, sulūžusios kurios nors dalys arba, dar blogiau, pats akumuliatorius išsipūtęs – jį reikia tučtuojau pakeisti.

Viduje yra naudojamos kenksmingos rūgštinės medžiagos, kurios, patekusios į išorę, gali sukelti pavojingas chemines reakcijas. Negana to, tokios būklės akumuliatoriai gali sugadinti ir automobilio elektros sistemą.

Kaip patikrinti akumuliatorių: ar jis geras ir tinkamas naudoti?

Aukščiau išvardinti simptomai, kurie tik praneša apie galimas problemas, susijusias su akumuliatoriumi. Jie nėra garantuoti būdai akumuliatorių gedimams nustatyti. Taigi, jeigu įtariate, kad artėja laikas keisti akumuliatorių, galutiniam sprendimui priimti reikia atlikti pora procedūrų.

Indikatorius ant akumuliatoriaus

Ant akumuliatorių paviršiaus galite rasti akutę, per kurią turi matytis žalia spalva. Šios akutės veikimas yra labai paprastas. Akumuliatoriaus apačioje yra ryškiai žalias kamuoliukas, kuris, esant žemam elektrolito lygiui, skęsta. Jam nusileidus žemiau, žalia spalva akutėje nebėra matoma, o jeigu elektrolito lygis itin žemas – vaizdas gali būti skaidrus. Taigi, žalia akutė reiškia, kad akumuliatoriaus įkrova tinkama.

Tačiau, šiuo indikatoriumi negalima aklai pasitikėti, nes pasitaiko atvejų, kad kamuoliukas užstringa. Tokiu atveju, net ir esant žemam elektrolito lygiui, akutėje gali matytis žalia spalva.

Pasinaudokite multimetru

Multimetras yra universalus prietaisas, leidžiantis matuoti elektros įtampą, srovę, varžą. Šis prietaisas padeda nustatyti akumuliatoriaus būklę tiksliausiai. Taigi, kaip juo naudotis?

Paprasčiausiai nustatykite multimetrą įtampos matavimui (voltai). Kadangi automobiliuose naudojama 12V sistema, multimetrą nustatykite ant 20V padėties. Prijunkite raudoną laidą prie pliusinio, o juodą prie minusinio terminalų ir pažvelkite į multimetro ekraną.

Normali akumuliatoriaus įkrova turėtų svyruoti apie 12,5V. Jeigu įkrova yra mažesnė nei 12,2V, gali būti, kad automobilio nebeužvesite ir akumuliatorių reikia įkrauti. Įkrovę akumuliatorių vėl pamatuokite įtampą – jeigu ji vis tiek per žema, laikas keisti akumuliatorių.

Patarimai siekiant išsaugoti akumuliatoriaus ilgaamžiškumą

Kol vieni naudoja tą patį akumuliatorių metų metus, kitiems naujas akumuliatorius neatlaiko net metų. Žinoma, kartais tam įtakos turi produkto kokybė, bet labai dažnai tai yra vairuotojo kaltė. Štai keletas patarimų, užtikrinančių ilgesnį akumuliatoriaus tarnavimo laiką:

  • Įkraukite akumuliatorių naudojant pakrovėją bent kartą per mėnesį;
  • Nevažinėkite vien tik trumpais atstumais, nes akumuliatorius nespėja įsikrauti;
  • Jeigu ilgą laiką nenaudojate automobilio – retkarčiais jį užveskite;
  • Teisingai pritvirtinkite akumuliatorių;
  • Niekada nepalikite įjungtų šviesų užgesintame automobilyje.

Kai dabar žinote, kaip patikrinti ar akumuliatorius geras, atminkite: jeigu kažkada iškrovėte jį iki 10-11V, greičiausiai akumuliatorių jau sugadinote. Būkite budrūs ir reguliariai tikrinkite akumuliatoriaus įkrovą.