Kam reikalingas katalizatorius?

 

Lietuvoje jau kurį laiką vyrauja kalbos apie katalizatorius, jų svarbą, kainą ir t.t. Pastebėta, kad katalizatorių vagysčių skaičius taip pat šoktelėjo. Tačiau, ar žinote, kokią funkciją iš tiesų atlieka ši detalė ir ar galima automobilį eksploatuoti be jos?

Mažinama tarša

Katalizatoriai mažina išmetamųjų dujų toksiškumą automobiliuose. Katalizatoriaus viduje yra naudojamos specialios medžiagos, kurios pritraukia anglies monoksido, azoto oksido ir kitų kenksmingų medžiagų daleles. Jos nusėda ant katalizatoriaus sienelių.

Ar kada pagalvojote, kaip automobilis „supranta“, kad katalizatorius veikia netinkamai? Išmetimo sistemoje įprastai yra sumontuoti du deguonies jutikliai – vienas prieš katalizatorių, o kitas po jo. Variklio valdymo blokas skaito ir lygina šių jutiklių duomenis – savaime suprantama, pro katalizatorių praėjęs oras privalo būti mažiau taršus. Jeigu skirtumo nėra arba jis per mažas, valdymo bloke užfiksuojama klaida.

Tiesa, šie jutikliai dažnai sugenda arba užsikemša, todėl jų rodmenys nebeatitinka realybės. Įprastai jiems sugedus prietaisų skydelyje pasirodo klaida bei ženkliai padidėja degalų sąnaudos.

Privaloma techninei apžiūrai

Katalizatorių montavimas į automobilius stipriai pradėjo populiarėti devintajame dešimtmetyje. Priklausomai nuo šalies, po kurio laiko katalizatoriai tapo privalomi. 

Lietuvoje katalizatorius yra reikalingas norint praeiti techninę apžiūrą. Taisyklėse nurodyta, kad visi automobiliai, kurie Lietuvoje užregistruoti nuo 2013 metų kovo 1 dienos ar vėliau, privalo turėti katalizatorius. Žinoma, išimtis taikoma tiems automobiliams, kuriuose katalizatorių nebuvo gamykliškai.

Kodėl katalizatoriai dažnai vagiami?

Katalizatorių elementai yra pagaminti iš tauriųjų metalų: platina, paladis bei rodis. Šių elementų kaina yra aukšta, todėl katalizatorių vagystės jau daug metų yra rizika daugeliui vairuotojų. Nuo vagysčių galima apsisaugoti statant automobilį sunkiau pasiekiamose vietose, garaže bei sumontuojant katalizatoriaus apsaugą nuo vagysčių.