Padangų žymėjimas

Turbūt ne kartą pastebėjote, kad ant kiekvienos padangos sienelės yra gausybė įvairių raidžių ir skaičių. Dažniausiai vairuotojai atpažįsta tik padangų matmenis žyminčius ženklinimus, tačiau visas kitas padangų žymėjimas taip pat gali būti naudingas perkant padangas. Kviečiame susipažinti su išsamiu gidu atpažįstant padangų ženklinimą.

Svarbiausios padangų žymėjimo reikšmės

Kadangi padangų sienelės yra nusietos begale įvairių ženklų, kiekvieno iš jų atsiminti tikrai nėra būtina. Vis dėlto, kai kuris padangų žymėjimas yra itin svarbus ir kiekvienas vairuotojas turėtų jį žinoti. Štai keletas svarbiausių padangų žymėjimo reikšmių, kurias pravartu prisiminti perkant naujas padangas.

Padangos dydis

Visai kaip gamintojo pavadinimas, padangos matmenys taip pat būna parašyti aiškiais ir dideliais skaičiais. Kaip pavyzdį paimsime vieną populiariausių padangų matmenų ir jį išanalizuosime – 205/55 R16:

  • 205 – taip žymimas padangos plotis milimetrais
  • 55 – taip žymimas padangos aukštis procentais. Tai reiškia, kad šios padangos aukštį sudaro 55 proc. pločio (205 mm)
  • R – keletą dešimtmečių rinkoje dominuoja radialinės padangos. Būtent šį tipą ir žymi „R“
  • 16 – padangos vidinės skylės skersmuo yra 16 colių, todėl padanga tinka tik 16 colių ratlankiams

Plačios ir žemo profilio padangos suteikia papildomo stabilumo, bet stipriai kenčia komfortas. Tuo tarpu, aukštesnės padangos įprastai yra pigesnės, komfortiškesnės, bet nėra tinkamos sportiško charakterio automobiliams.

Padangų žymėjimas – greičio ir apkrovos indeksas

iškart po matmenų dažniausiai matomi du skaičiai ir raidė, pavyzdžiui, 95H. Skaičiai žymi maksimalią apkrovą, o raidės maksimalų greitį. Šiuo atveju, padanga gali atlaikyti 695 kg ir 210 km/val greitį. Kiekviena raidė ir skaičius turi atitinkamą reikšmę, kurias įsiminti būtų sudėtinga. Taigi, reikėtų pasinaudoti apkrovos ir greičio indeksų lentele.

Padangų žymėjimas – pagaminimo metai

Ar žinojote, kad žvilgtelėję į savo padangas galite sužinoti, kada jos pagamintos? Gamintojai teigia, kad senesnės nei 5 metų padangos jau praranda dalį svarbiausių savybių, todėl jas jau reikėtų keisti. Tačiau nustebtumėte sužinoję, kiek daug automobilių Lietuvoje yra apauti senesnėmis nei dešimt metų amžiaus padangomis!

Padangos gamybos datą žymi keturi skaičiai ant sienelės. Pavyzdžiui, 2620 reiškia, kad padanga buvo pagaminta 26-tą 2020-ųjų savaitę.

Kryptingų padangų žymėjimas

Nors šis žymėjimas aktualesnis padangų montuotojams, vairuotojams taip pat reikėtų mokėti atpažinti, ar padangos sumontuotos teisingai. Negana to, jeigu vienu metu nuimsite kelis ratus, kryptines padangas turėsite uždėti atgal taip, kaip buvo.

Kryptingos padangos turi kitokį protektoriaus dizainą nei simetrinės ar nesimetrinės, todėl jos tinka tik sukimuisi viena kryptimi. Kryptis dažniausiai žymima užrašu „ROTATION“ bei šalia esančia rodykle. Ant nesimetrinių padangų yra žymimos vidinė „INSIDE“ bei išorinė „OUTSIDE“ pusės, kurių taip pat būtina paisyti.

Padangų žymėjimas – ZR

Padangos, kurių greičio indeksas viršija 240 km/val, yra žymimos ne R, o ZR raidėmis. Anksčiau automobiliai nebuvo tokie galingi, todėl ir greičio indeksai buvo nustatyti optimaliai. Šiomis dienomis daugelis automobilių gali lengvai peržengti 200 km/val ribą, todėl ir nauji greičio indeksai yra reikalingi.

Kiti ženklai

Kaip jau minėjome, ne visi padangų žymėjimai yra tokie svarbūs, kad juos reikėtų tikrinti kiekvienam pirkėjui. Tačiau, kiekvienas vairuotojas gali turėti skirtingus poreikius, o tam ir yra skirta tokia ženklinimų gausa. Taigi, mintinai mokėti nebūtina, bet žinoti, ką jie reiškia – pravartu.

Padangų žymėjimas M+S

Jeigu iki šiol manėte, kad M+S žymėjimas reiškia, kad tai yra universalios padangos – klystate. Turbūt esate matę, kad ant padangų dažnai matomas M+S arba kalno su snaige viduryje žymėjimas. Pastarasis reiškia, kad padanga įveikė sunkesnius testus ant sniego, purvo ir ledo, todėl pilnavertiškai tinka žiemai. M+S padangos yra tikrinamos tik ant purvo ir suplūkto sniego, o testai yra gana paviršutiniški. Pavyzdžiui, gali būti ir tokių atvejų, kai M+S padangos yra dygliuotos – jos tikrai nėra universalios, kadangi šiltuoju sezonu jų eksploatavimas draudžiamas.

Maksimalus slėgis

Tiek per didelis, tiek per mažas padangų slėgis yra pavojingas, padangos dėvisi greičiau ir kenčia kuro sąnaudos. Tačiau, kol mažą padangų slėgį pastebėti gana paprasta, per didelį vizualiai identifikuoti gali būti sunku.

Ant kiekvienos padangos krašto yra nurodytas didžiausias oro slėgis, kurį padanga gali atlaikyti. Tai nereiškia, kad toks slėgis yra priimtinas. Tai reiškia, kad peržengus jį padanga greičiausiai sprogs.

UTQG kokybės žyma

Ar kada nors esate atkreipę dėmesį į ant padangos esančius užrašus „TREADWEAR“. „TRACTION“ bei „TEMPERATURE“? Šalia jų yra A, B ir C raidės, tik šalia „TREADWEAR“ matomi skaičiai. Trumpai apie šiuos rodiklius:

  • TREADWEAR – angl. protektoriaus dėvėjimasis. Šalia esantis skaičius parodo, kaip greitai dėvisi padangos protektorius. Kuo skaičius yra didesnis, tuo padanga atsparesnė dėvėjimuisi.
  • TRACTION – angl. sukibimas. Prie šio užrašo gali būti matomi AA, A, B bei C žymėjimai. AA žymėjimas parodo, kad padangos sukibimas su šlapiu asfaltu yra geriausias, o C – prasčiausias.
  • TEMPERATURE – angl. temperatūra. Šis žymėjimas parodo padangos atsparumą aukštai temperatūrai. A yra geriausias atsparumas, o C – prasčiausias.

Kaip šie rodikliai yra matuojami? Paprasčiausiai, su kiekvienu padangos modeliu yra atliekami specialūs testai, kurie ir leidžia nustatyti tikslius įvertinimus. Nors jie ir neturi didelės įtakos sprendimų priėmime perkant naujas padangas, žinoti apie juos verta.

ES ženklinimas

Galiausiai, ant kiekvienos naujos padangos parduotuvėje yra ES ženklinimo lipdukai, kurie žymi riedėjimo pasipriešinimą (kuro sąnaudas), sukibimą ant šlapios kelio dangos bei keliamą triukšmo lygį. Pagal šiuos rodiklius dažnai kinta ir padangų kaina. Pavyzdžiui, neretai premium klasės padangos užtikrina itin gerą sukibimą, o padangų triukšmingo žymėjimas taip pat išlieka gana žemas.

Taigi, pirkdami padangas visada atkreipkite dėmesį į matmenis, gamybos metus, greičio indeksą ir kitas jums svarbias detales. Tai tikras padės įsigyti optimaliausias padangas jūsų automobiliui.