Kaip matuojami guoliai?

Guolis yra visiems puikiai žinomas ir plačiai naudojamas mechaninis elementas, kuris gamyboje naudojamas jau tūkstančius metų. Standartinio guolio struktūra yra labai paprasta – tarp dviejų skirtingų dydžių žiedų yra įspraustas tam tikras kiekis metalinių rutuliukų. Užtikrinant rutuliukams tinkamą lubrikaciją, du žiedai gali dideliu greičiu suktis nepriklausomai nuo vienas kito, tuo pačiu užtikrinant stabilumą ir atsparumą aukštai temperatūrai.

Guoliai yra pritaikomi įvairiose vietose – nuo sunkvežimio ratų iki smulkių žaislų vaikams. Perkant, pavyzdžiui, rato guolį automobiliui, autodalių parduotuvėje tinkamą guolį darbuotojas gali surasti pagal modelį. Tačiau, kai guolį reikia surasti savarankiškai, turite žinoti jo matmenis. Guoliai įprastai yra tiesiog presuojami, todėl jų matmenys turi būti tiksliai parinkti.

Kada reikia matuoti guolį?

Guolį matuoti reikia jam susidėvėjus. Susidėvėjęs guolis įprastai pradeda skleisti pašalinius garsus ir sunkiau sukasi, bet problemų simptomai gali priklausyti nuo guolio panaudojimo tipo.

Įprastai ant guolio būna išgraviruotas kodas bei matmenys, pagal kuriuos galite rasti tinkamą pakaitalą savo seno guolio nematavę. Tačiau, šie kodai bei matmenys, ypatingai automobiliuose, dažnai nusitrina. Tik atlikę tikslius matavimus galėsite išsirinkti tinkamiausią guolį, kuris tarnautų ilgai ir patikimai.

Svarbiausi guolio matmenys

Guolio forma yra paprasta, todėl ir matavimo procesas yra greitas bei paprastas. Turėkite omeny, kad daugelis guolių yra presuojami, todėl keliais milimetrais mažiau ar daugiau turi didelę reikšmę efektyvumui.

Pirmiausia yra skylės diametras. Tai yra atstumas tarp vidinių guolio kraštinių. Kadangi guolio paskirtis yra leisti nepriklausomai suktis dalims, kurios sujungtos su išoriniu ir vidiniu guolio žiedais, tai skylės diametras turi būti tikslus, kad jis tinkamai prisitvirtintų prie ašies ar kitos dalies.

Kitas matmuo yra išorės diametras – tai atstumas tarp išorinių guolio kraštinių. Kadangi guolis turi būti kur nors įspraudžiamas, tai nuo jo išorės diametro priklauso kaip standžiai jis įstatomas.

Galiausiai, reikia pamatuoti dar ir guolio storį (plotį). Naudodami plonesnį guolį rizikuotumėte, kad jis bus per silpnas. Tuo tarpu, storesnis guolis gali netilpti.

Kokius įrankius galima naudoti matavimui?

Matuojant guolius svarbus tikslumas, kadangi viskas matuojama milimetrais. Tam geriausiai tinka kokybiškas slankmatis – dar geriau jeigu jis yra skaitmeninis. Turėkite omeny, kad matuojant kartais galite pamatyti ir tokius skaičius kaip 8,1 mm ar 5,96 mm, bet tai vis tiek reiškia 8 mm bei 6 mm (netikslumai gali atsirasti net ir dėl menkiausių dulkių ant jūsų slankmačio, o ir patys guoliai ne visada idealiai vienodo dydžio.

Neturint po ranka slankmačio, galima naudoti ir metalinę liniuotę. Tačiau, matuodami būkite atidūs ir atlikite bent 3-4 matavimus, kad įsitikintumėte, jog matmenis nustatėte tiksliai.

Kaip matuojami guoliai?

Kaip jau minėjome, guolių matmenys susideda iš trijų skaičių – skylės diametro, išorės diametro bei guolio pločio. Taigi, jeigu guolio skylės diametras yra 8 mm, išorės diametras 16 mm, o plotis 5 mm, tai šio guolio matmenys yra žymimi 8x16x5 mm. Taigi, kaip reikia tinkamai pamatuoti šiuos matmenis?

Skylės diametro matavimas

Vidinės skylės diametras dar yra žinomas kaip centro diametras. Tai yra atstumas tarp vidinių gulio sienelių. Norėdami pamatuoti šį atstumą, paimkite slankmatį ir jį suspauskite. Į guolio vidurį įkiškite matavimo kojeles ir išstumkite slankmatį tiek, kad kojelės atsiremtų į vidines guolio sieneles. Stumdami panaudokite šiek tiek daugiau jėgos, kad kojelės nuslinktų į vidurį ir matmenys būtų kuo tikslesni.

Jeigu matuojate naudodami liniuotę, ją padėkite ant viršaus ir kiek galima tiksliau pabandykite nustatyti atstumą. Jeigu nesate tikri dėl tikslaus rodmens, pasinaudokite kite liniuote arba keletą kartų atlikite matavimus.

Išorės diametro matavimas

Matuojant išorės diametrą yra nustatomas atstumas tarp išorinių guolio kraštinių. Matavimui taip pat galite naudoti slankmatį. Pirmiausiai jį išplėskite, uždėkite ant guolio ir tada spauskite tol, kol slankmačio kojelės atsirems į guolio kraštus. Vėlgi, turėkite omeny, kad matuoti reikia centre, ypatingai kai kiekvienas milimetras yra svarbus.

Nepersistenkite spausdami slankmačio, nes galite šiek tiek palenkti kojeles ir rezultatas bus netikslus. O jeigu matuojate naudodami liniuotę, vėlgi, atlikite bent 3-4 matavimus, kad rezultatas būtų tikslus.

Storio matavimas

Galiausiai, pamatuokite guolio storį (plotį). Tai galite padaryti taip pat kaip ir matuojant išorės diametrą – tiesiog atremkite kojeles į kraštus ir sužinosite guolio storį. Matavimui galite naudoti tiek slankmatį, tiek liniuotę.

Guoliai būna įvairių formų ir rūšių, kurios priklauso nuo panaudojimo tipo. T.y., kokią jėgą, temperatūrą guolis turi atlaikyti ir ar reikalingas krypties keitimas. Bet kokiu atveju, visada rekomenduojama pirmiausiai pasikonsultuoti su specialistais, kurie padės išsirinkti tinkamiausią guolį jūsų aplikacijai.