Kokį gesintuvą reikia turėti automobilyje?

Lietuvoje privaloma kiekviename automobilyje turėti gesintuvą. „NTSB“ tyrimo metu apskaičiavo, kad JAV kiekvieną dieną užsidega vidutiniškai 600 automobilių, o didžioji dalis šių gaisrų nutinka dėl mechaninių bei elektros gedimų.

Didelės dalies automobilių gaisrų būtų galima išvengti, jeigu visi vairuotojai automobiliuose turėtų tvarkingus gesintuvus ir žinotų kaip jais tinkamai naudotis. Kviečiame sužinoti, kokį gesintuvą reikia turėti automobilyje Lietuvoje ir kaip juo naudotis.

Koks gesintuvas tinka automobiliui – reikalavimai

Gesintuvo reikalavimai automobiliui Lietuvoje nėra dideli. Rekomenduojamas bent 1kg dydžio gesintuvas lengvajam automobiliui – jį galima rasti daugelyje autodalių bei universalių parduotuvių. Toks kiekis yra pakankamas nedidelių gaisrų židinių užgesinimui automobiliuose arba ugnies prislopinimui iki kol atvyks ugniagesiai. Žinoma, jeigu leidžia galimybės, galite pasirinkti ir didesnį gesintuvą – 2kg variantai labai populiarūs.

Gaisrų klasės

Gaisrai yra skirstomi pagal klases. Kiekviena klasė nustatoma pagal tai, kas dega, kadangi skirtingas kuras kelia atitinkamai didesnį arba mažesnį pavojų. Nors šių klasių mintinai žinoti nereikia, reikėtų žinoti, kokios kuro rūšys yra pavojingesnės.

A klasės gaisrai susidaro iš paprasčiausių medžiagų, tokių kaip popierius, mediena, įvairios atliekos. Trumpai tariant, jeigu po ugnies lieka pelenai – tai beveik visais atvejais yra A klasės gaisras.

B klasės gaisrai kyla degant benzinui, alyvai bei kitiems degiems skysčiams. Efektyviausias tokių gaisrų gesinimas yra slopinant deguonies tiekimą, todėl kilus gaisrui po variklio gaubtu rekomenduojama jo neatidaryti ir kviesti ugniagesius.

C klasės gaisrai yra susiję su elektra. Dažniausiai tai kyla dėl aukštos įtampos, todėl automobiliuose jie nėra tokie pavojingi. Tačiau, susidūrus su C klasės gaisru, būtina atjungti elektros tiekimą ir negesinti su elektrai laidžiomis medžiagomis kaip vanduo.

D klasės gaisrai kyla degant metalams. Jų gesinti vandeniu negalima – reikėtų naudoti miltelinius gesintuvus.

K klasės gaisrai kyla užsidegus gyvuliniams riebalams, kepimo aliejui ir kitoms panašioms medžiagoms. Jų užgesinti įprastu gesintuvu nepavyks, tačiau automobiliuose šio gaisro pavojus nekyla.

Patarimai tvirtinant gesintuvą

Priklausomai nuo to, koks gesintuvas automobiliui rekomenduojamas, atitinkamoje vietoje automobilyje turėtų būti įrengtos tvirtinimo vietos. Tačiau, jeigu dėl kažkokių priežasčių gesintuvą turite įmontuoti patys, būtinai pasirūpinkite tinkamu jo pritvirtinimu. Parduotuvėse galite rasti metalinius laikiklius, į kuriuos gesintuvai tiesiog įstatomi ir nereikalauja jokio papildomo priveržimo – tai optimaliausias pasirinkimas. O jeigu tvirtinti plauojate patys, tai nenaudokite jokių priveržimų, kurie reikalautų specialių įrankių gesintuvo išėmimui – gesintuvas turi būti lengvai prieinamas ir išimamas per kelias sekundes.

Nors lengvojo automobilio gesintuvas tvirtinamas įvairiose vietose, dažniausiai jie montuojami bagažinėse. Gesintuvus automobilyje galima saugiai laikyti visus metus – svarbiausia, kad oro temperatūra nenukristų žemiau -40°C ir neperliptų 50°C. Dažniausiai automobiliuose yra įrengtos vietos gesintuvams bagažinėje, kuriose jie paslėpti nuo tiesioginių saulės spindulių. Laikydami gesintuvą bagažinėje užtikrinsite, kad gaisro metu turėtumėte išlipti iš automobilio, išvengiant nudegimų ar apsinuodijimo dūmais.

Ką daryti automobilio gaisro atveju?

Pirmiausiai reikia žinoti, kad įsiplieskusio gaisro gali nepavykti užgesinti. Anksčiau minimalius reikalavimus atitiko ir mažesni gesintuvai, kadangi automobiliuose buvo mažiau plastikinių, sintetinių ir kitų toksiškus dūmus skleidžiančių medžiagų. Dabar į gaisrą patekęs modernus automobilis įsiplieskia labai greitai, kadangi naudojamos storesnės izoliacinės medžiagos, gausybė plastiko, elektros laidų ir kitų degiųjų medžiagų. Taigi, jeigu ir turite puikiai veikiantį gesintuvą, gali būti, kad jis tik laikinai prislopins gaisrą.

Jeigu automobilis pradeda rūkti, nedelsiant sustokite, nes važiuodami jūs ugniai tieksite dar daugiau deguonies. Nors automobilių sprogimai gaisro atvejais būna reti, geriau įspėti aplinkinius ir stengtis nukreipti atvažiuojančius automobilius.

Pasišalinkite iš automobilio ir išlaipinkite visus keleivius. Jeigu gesintuvas yra automobilio salone, pasistenkite jį paimti išlipdami, o jeigu jis bagažinėje – atidarykite bagažinę ir paimkite jį iš ten.

Taigi, jeigu gaisras kyla automobilio salone, jūs turite šansų jį užgesinti patys. Jeigu yra galimybė, uždarykite automobilio duris ir langus, tada pravėrę vienas duris išpurkškite gesintuvo turinį į gaisro židinį ir vėl uždarykite duris.

Jeigu liepsna kyla iš variklio skyriaus, tai atleiskite variklio dangtį, bet jo neatidarykite. Pro plyšį išpurkškite gesintuvą – jeigu gaisras nedidelis, to turėtų pakakti.

Sunkiausia gaisrą užgesinti kai ugnis plieskiasi automobilio galinėje dalyje, arčiau bako. Tokiu atveju geriau uždaryti duris, bagažinę, ir skambinti pagalbos numeriu.

Turėkite omeny, kad nors sprogimai gaisro atveju yra reti, labiausiai saugotis reikia dūmų. Degantys bamperiai, padangos, akumuliatorių rūgštis ir įvairūs chemikalai skleidžia toksiškus dūmus, kurių įkvėpimas gali pridaryti labai rimtų pasekmių. Negana to, plečiantis automobilio gaisrui reikėtų atsitraukti kuo toliau, kadangi bet kada gali sprogti amortizatoriai, kurie tokiais atvejais šauna pramušdami netgi plieną.

Apibendrinant reikėtų pabrėžti, kad gesintuvas ne visais atvejais gali padėti, todėl labai svarbu tinkamai įvertinti situaciją. Jeigu gaisras kyla variklio skyriuje, negalima atidarinėti kapoto, o jeigu galinėje automobilio dalyje – geriau atsitraukti nuo automobilio ir nedelsiant kviesti pagalbą.

Kiek laiko galioja automobilinis gesintuvas?

Dažniausiai vairuotojai nusiperka gesintuvą ir po įstatymo automobilyje nesirūpina juo. Žinoma, gesintuvas gali visą automobilio gyvavimo laikotarpį būti bagažinėje nenaudojamas, bet jo prireikus tikrai norėsite, kad gesintuvas suveiktų.

Gesintuvo galiojimo laikas priklauso nuo jo tipo. Putų bei rūgštiniai gesintuvai galioja 5 metus, milteliniai 8-10 metų, o anglies dioksido gesintuvas 12 metų. Tačiau visus gesintuvus kiekvienais metais turėtų tikrinti priešgaisrinės saugos ekspertai – patikros metus matuojamas slėgis, gesintuvai papildomi, nustatoma ar gesintuvas vis dar tinkamas naudojimui.

Jeigu ir jums reikalingas lengvojo automobilio gesintuvas, jį kviečiame įsigyti „Autoera“ internetinėje parduotuvėje.