Kaip išsirinkti padangas?

Viena iš svarbiausių išlaidų eksploatuojant automobilį yra padangos. Naujų padangų komplektą savo automobiliui galite įsigyti tiek už du šimtus, tiek už du tūkstančius eurų – viskas priklauso nuo automobilio bei ratlankių tipo. Tačiau, kaip gi išsirinkti padangas? Į ką atsižvelgti būtina, o kokią informaciją galima praleisti? Nieko nelaukdami dalinamės atsakymais į jūsų klausimus.

Naujos ar naudotos?

Vienu metu išleisti šimtus eurų perkant padangas daugeliui tikrai yra nemalonu. Parduotuvėje galite įsigyti naujas padangas už 500 eurų ir jas eksploatuoti 3–5 metus. Tačiau, tokias pačias naudotas padangas galite įsigyti už 200 eurų. Taigi, vairuotojai dažnai susivilioja lengvu būdu „sutaupyti“ krūvą pinigų. Tačiau, ar tas taupymas nėra tik įsivaizduojamas?

Naujos padangos užtikrina saugias keliones bent 3–5 metams, o naudotos – vos 1–2 metams. Negana to, naujas padangas rekomenduojama eksploatuoti ne ilgiau nei penkis metus nuo pagaminimo datos (tai dar priklauso ir nuo jų laikymo bei naudojimo sąlygų), kadangi jos ilgainiui praranda svarbiausias savybes. Tad įsigydami 5–10 metų senumo padangas negalite būti tikri, kad jos užtikrins tinkamą sukibimą įvairiose situacijose. Geriau per penkis metus sueikvoti vieną naują padangų komplektą, nei du ar tris naudotus.

Kaip pasirinkti padangas pagal automobilį?

Paprasčiausias būdas, jeigu jus tenkino senosios automobilio padangos, yra pažiūrėti į jų matmenis ir vėl pirkti tokias pačias. Tačiau, ne visada vairuotojai nori tokių pačių ir, negana to, senosios padangos galėjo būti netinkamos jūsų automobiliui.

Prieš perkant naujas padangas rekomenduojama patikrinti automobilio gamintojo rekomendacijų lentelę. Ją galite rasti ant vidinės durelių pusės, statramsčio arba degalų bako dangtelio. Ten nurodomi automobiliui tinkamų ratlankių dydžiai, padangų matmenys bei rekomenduojami slėgiai.

Ratlankių dydis visada svarbus

Turėkite omeny, kad naudodami jūsų automobilio gamintojo nenumatytų matmenų ratlankius turėsite patys įvertinti optimalų padangų dydį. Pavyzdžiui, jeigu didžiausi gamintojo rekomenduojami ratlankiai yra R18 su 225/40 padangomis, tai norėdami R19 ratlankių, jau turėsite rinktis itin žemo profilio 235/35 ar netgi 235/30 padangas. Keičiant padangų ir ratų dydį pasikeičia valdymo savybės, ekonomija, komfortas.

Svarbiausi padangų žymėjimai

Automobilių padangų sienelės visada nusietos įvairiais užrašais bei numeriais. Nemažai jų neturi būti aktualūs eiliniam vairuotojui, tačiau keletą žymėjimų žinoti tikrai pravartu:

  • R18 – pats svarbiausias žymėjimas yra padangos skylės skersmuo. Šiuo atveju jis yra 18 colių, todėl tinka tik ant tokio pačio skersmens ratlankių.
  • 235/60 – tai yra likusi padangos matmenų dalis. Pirmasis skaičius nurodo, kad padangos plotis yra 235 mm, o antras nurodo jos aukštį, kuris, šiuo atveju, yra 60 proc. padangos pločio.
  • 93W – šis rodmuo, kuris rašomas šalia matmenų, nurodo, kokį svorį padanga gali atlaikyti ir kokiu maksimaliu greičiu jomis galima saugiai važiuoti. Deja, norėdami sužinoti tikslius rodiklius, turėsite pasinaudoti specialia padangos apkrovos ir greičio indekso lentele. Pavyzdžiui, „93“ reiškia, kad maksimalus padangos atlaikomas krūvis yra 650 kg, o „W“ reiškia, kad maksimalus leistinas greitis yra 270 km/val.
  • 2620 – ant padangos krašto visada būna keturių skaičių kombinacija, kuri nurodo padangos pagaminimo datą. Pirmieji du skaičiai nurodo savaitę, o antrieji – metus. Jeigu ant padangos matote tokią kombinaciją kaip pavyzdyje, tai ji pagaminta dvidešimt šeštą 2020–ųjų savaitę.
  • TREADWEAR, TRACTION, TEMPERATURE – kiekviena padanga yra specialiai išbandoma, kad būtų nustatyta jų dėvėjimosi sparta, sukibimo lygis ir atsparumas temperatūrai. Atitinkamai, šie rodikliai yra vertinami nuo „A“ arba „AA“ (aukščiausias įvertinimas) iki „C“ (žemiausias). Tik „TREADWEAR“ yra žymimas skaičiais (kuo didesnis, tuo padanga dėvisi lėčiau).
  • M+S – daug vairuotojų klaidingai mano, kad šis žymėjimas reiškia, jog padanga yra universali. Iš tiesų taip yra žymimos ir žieminės, netgi dygliuotos, padangos. M+S anglų kalboje išsiverčia į „Mud and Snow“ (liet. Purvas ir Sniegas).

Taip pat yra tokių žymėjimų, kaip identifikacinis numeris, padangos sudėtis ir t.t. Svarbiausia, išsirinkite tinkamus matmenis, tipą ir pasitikrinkite, kada padangos yra pagamintos. Dėvėjimosi, sukibimo ir atsparumo temperatūrai rodikliai gali padėti palyginti skirtingų padangų kokybę pagal jūsų poreikius.

Sezono svarba

Galiausiai, pasirinkus optimaliausią padangų dydį, lieka nusistatyti, kurio sezono padangas pirksite. Čia atsakymas gali pasirodyti gana tiesmukas – vasarą vasarines, o žiemą žiemines. Tačiau, kai kuriems vairuotojams reikia kompromiso tarp šių tipų, o kiekvienas tipas turi ir tam tikrų niuansų.

Žieminės padangos

Prieš svarstant, kaip išsirinkti žiemines padangas, reikia apgalvoti ir dygliuotas padangas. Mieste gyvenantiems vairuotojams jos nėra itin naudingos, tačiau padangose įtvirtinti metaliniai dygliai neabejotinai išgelbės iš keblių situacijų užmiestyje, kaime ir kitose rečiau važinėjamose vietose žiemą.

Jeigu, vis dėlto, rinksitės įprastas padangas, atkreipkite dėmesį į jų protektoriaus dizainą. Kiek grubesni ir geriau „kabinantys“ yra eglutės formos protektoriai. Tylesni ir geriau vandenį sklaidantys yra įprasti protektoriai su išilginiais grioveliais.

Vasarinės padangos

Vasarinės padangos yra gaminamos iš kietesnio mišinio, todėl jos puikiai funkcionuoja ir aukštose temperatūrose. Visai kaip žieminės, jos irgi yra siūlomos su įvairiais protektorių dizainais – tolygus ir daugiau išilginių griovių turintis protektorius puikiai tiks asfaltui ir tarpmiestinėms kelionėms, o grubesni užtikrins stabilumą žvyrkeliuose, sukibimą miško keliuose.

Universalios padangos

Kol du padangų komplektus naudojantys vairuotojai montuojasi padangas po du kartus per metus, universalių padangų savininkai jų nekeičia iki kol jos nusidėvi. Jos niekada nebus tokios geros kaip žieminės žiemą bei vasarinės vasarą, tačiau ne kiekvienas vairuotojas tas galimybes ir išnaudoja. Trumpesnius atstumus važinėjantys ir rečiau keliaujantys vairuotojai gali rinktis universalias padangas. Tiesa, būkite atsargūs plikledžio metu.

Atminkite, jeigu tam tikros padangos jūsų kaimynui yra pačios geriausios, tai nereiškia, kad jos labiausiai tiks ir jums. Visada atsižvelkite į tai, kur, kaip važiuojate ir kiek dažnai keliaujate.